La Tomatina

La Tomatina, czyli pomidorowe święto

Hiszpania, podobnie jak inne państwa, ma swoje specyficzne święta, uroczystości i zwyczaje, których próżno szukać w innych częściach świata. Każdy, kto chce w pełni poznać klimat kraju i poczuć na własnej skórze jego kulturę powinien zainteresować się właśnie takimi wydarzeniami – to kwintesencja zwyczajów i atmosfery danego zakątka świata. W miejscowości Bunol, w prowincji Walencja, w każdą ostatnią środę sierpnia odbywa się niezwykłe, radosne święto, La Tomatina.

Na czym polega to święto?

Od roku 1945 La Tomatina to festiwal polegający na grupowym obrzucaniu się dojrzałymi, miękkimi pomidorami. To impreza na około trzydzieści tysięcy osób! Pomidory dojrzewają na specjalnej plantacji i dostarcza się je wcześniej do miasta. Zapewniająca piękne wakacje Torrevieja leży na tyle blisko, że i stamtąd turyści wybierają się na bitwę.

Jak to się zaczęło?

Niesamowita jest także historia tego stosunkowo nowego święta. Jego korzenie sięgają roku 1945, kiedy to podczas oglądania parady gigantes y cabezudos (wielkich mitologicznych i historycznych figur) dwie grupy młodzieży w wyniku konfliktu zaczęły obrzucać się pomidorami.

Wielka atrakcja

Co roku wielu turystów zjawia się w Bunol, żeby uczestniczyć w Tomatinie. Oferująca turystom apartamenty Torrevieja (apartments in Torrevieja) leży jedynie dwie i pół godziny jazdy samochodem od tego miejsca. To szalone, radosne święto jest tak odmienne od innych kultur, że spędzając urlop w oferującej słoneczne wakacje La Mata warto wybrać się z niedługą przecież podróż wzdłuż wybrzeża. Uczestnictwo w święcie z pewnością zapewni wiele wrażeń.

Jedno przemyślenie nt. „La Tomatina, czyli pomidorowe święto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *