e-papierosy

Jaka nikotyna jest stosowana w liquidach?

Liquidy stosowane w e-papierosach budzą pewne wątpliwości, czy aby nie są one bardziej szkodliwe od papierosów. Niektórzy producenci podkreślają, że pozyskują nikotynę z naturalnych produktów. Czy to ma sens?

Często mówi się o produktach spożywczych, że „to sama chemia”? Doprawdy? Wszystko, co nas otacza, to tak naprawdę sama chemia. W najbardziej naturalnych bananach, jabłkach czy pomidorach „jest chemia”. Gdyby jej tam nie było, nie byłoby bananów, jabłek i pomidorów. Każda substancja jest substancją chemiczną. Nie są chemiczne tylko fale elektromagnetyczne, pola grawitacyjne czy wyładowania elektrostatyczne. Te mają charakter fizyczny. Wszystkim przeciwnikom „chemii w żywności” polecam pożywianie się prądem i czerpanie energii wprost ze słońca, bo to nam zostaje, jeśli odrzucamy chemię.

Oczywiście, za stwierdzeniem, że coś jest samą chemią kryje się myśl, że jest to substancja chemiczna, która nie jest naturalnego pochodzenia. Czy jednak naturalność to synonim zdrowia, a sztuczność i laboratoryjność to synonim zagłady? Raczej nie. Naturalny jest jad kobry, ale nie polewamy nim sałaty. Naturalna jest kofeina, ale jej nadmiar nam szkodzi. Szkodliwy jest nawet nadmiar wody! Choćby była najczystsza, jeśli wypijemy jej zbyt wiele, możemy umrzeć.

Z drugiej strony nienaturalne są na przykład nowoczesne antybiotyki. Chociaż mają naturalne odpowiedniki, to bardziej opłaca się wytwarzanie ich w laboratorium. Czy przeciwnicy sztuczności będą bronić się przed połykaniem chloramfenikolu, kiedy zachorują na zapalenie opon mózgowych albo zakażą się Salmonellą?

Olejki do e-papierosów są w Stanach Zjednoczonych dopuszczone do użytku na podstawie przepisów dotyczących środków spożywczych. Jest to możliwe, ponieważ zawarta w nich nikotyna pozyskiwana jest z naturalnych składników. Czy z tego powodu jest lepsza? Nie sądzę. Dzieje się tak, ponieważ ta wytwarzana w laboratoriach jest bardzo droga. Olejki do e-papierosów zawierają też glikol propylenowy i ten bardziej opłaca wytwarzać się metodami chemicznymi. Jednak te dwa składniki oraz ewentualne substancje aromatyczne są z pewnością dużo mniej szkodliwe niż naturalne w stu procentach papierosy. Każdy, nawet najbardziej tani liquid będzie bezpieczniejszy od nawet najdroższych papierosów. I papierosy i liquidy to „sama chemia”. Jednak nie „chemia” nam szkodzi, a tylko niektóre substancje chemiczne. W papierosach jest ich ponad tysiąc, część nawet niezbadanych, gdy tymczasem w liquidach jest ich zaledwie kilka, wszystkie znamy całkiem dobrze i wiemy, że są bezpieczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *