ocena ryzyka zawodowego

Ryzyko zawodowe – czy da się go unikać?

Każdy kto choć raz podpisywał umowę o pracę z pewnością doskonale wie czym są szkolenia BHP i P.POŻ. Wielu osobom wydają się one zbędną ”stratą czasu” czy ”opowiadaniem oczywistości”, ale nie jest to absolutnie prawdą.

Szkolenie BHP pozwala każdemu pracownikowi zapoznać się z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, dzięki czemu pracownik doskonale wie, jak zachować się w danej sytuacji.

Ocena ryzyka zawodowego to najskuteczniejsze narzędzie to określenia co może zaszkodzić lub wyrządzić krzywdę pracownikowi. Jej prawidłowe przeprowadzenie jest niezwykle istotne i potrzebne, gdyż ma ono wpływ na kondycję przedsiębiorstwa. Nie trzeba nikogo przekonywać, że wypadki przy pracy czy choroby zawodowe wpływają negatywnie nie tylko na wydajność pracy i produkcji, ale również na reputację firmy czy koszty ewentualnego uczestnictwa w postępowaniach sądowych.

Tak naprawdę podstawowym celem oceny ryzyka zawodowego jest ochrona pracownika, jego zdrowia i życia. Dzięki niej pracodawca wie, jakie środki zabezpieczające zastosować, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wydarzenia się czegoś złego. Jest to niezwykle korzystne zarówno dla firmy, jak i dla pracowników czy pracodawcy.

Choć wiele osób myśli inaczej, szkolenia BHP i P.POŻ czy ocena ryzyka zawodowego nie jest niepotrzebnym wymysłem, ale podejściem panującym we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Co więcej, to narzędzie zostało wprowadzone do unijnego prawa już dwadzieścia lat temu i uznano, że miało ono znaczny wpływ na poprawę warunków pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *