teeth whitening Dublin

Wybielanie – raczej nie „po domowemu”

Popiół drzewny i soda – już nasi przodkowie używali ich jako środków wybielających. Ale to nie znaczy, że koniecznie mamy ich w tym naśladować.

Internauci zalecają przynajmniej kilkanaście sposobów na domowe wybielanie zębów (teeth whitening). Zmiksowane truskawki używane jako pasta, sok z cytryny czy biała część skórki pomarańczy do nacierania szkliwa – to niektóre „naturalne” metody wybielania. Hasło „naturalnie” sprawia, że do niższych kosztów takiego wybielania dochodzi w naszej świadomości wartość dodana (eko). Tymczasem dentyści przed częścią tych środków ostrzegają i raczej nie robią tego w trosce o własny „wybielający” biznes (teeth bleaching).

Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim czyszczenia zębów przy pomocy soli lub sody – sól, podnosząc kwasowość w jamie ustnej, tworzy podatne środowisko dla bakterii (próchnica!), a efekt wybielenia przy pomocy sody to jedynie skutek starcia szkliwa, a nie zmiany jego odcienia – konsekwencją jest zatem osłabienie zęba. Odradza się także stosowanie soku z cytryny: on też zwiększa podatność na ścieranie (kwasy rozmiękczają szkliwo; to właśnie z tego powodu nie należy myć zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców cytrusowych lub wypiciu owocowego soku).

Jeśli więc zależy nam na bezpiecznym i skutecznym wybieleniu zębów (teeth whitening), to najlepiej mimo wyższych kosztów udać się do specjalisty. On także zaproponuje nam różne metody: wygląd zębów może poprawić po prostu usunięcie kamienia nazębnego; kolejnym krokiem może być wybielanie laserowe (teeth bleaching). Daje ono szybki efekt, ponieważ emitowane przez lampy dentystyczne promieniowanie przyspieszają działanie środka wybielającego, który podczas zabiegu zostaje nałożony na zęby. Podczas trwającej 45 minut sesji można uzyskać efekt utrzymujący się nawet do dwóch lat. (Jedynym minusem jest cena).

Inną metodą jest wybielanie nakładkowe: dentysta pobiera odcisk zębów, a następnie tworzy wypełnione substancją wybielającą nakładki, które pacjent nosi w domu w dzień lub w nocy (kilka godzin na dobę, a zależności od zaleceń). To rozwiązanie dla nieco cierpliwszych (cały proces trwa ok. 4 tygodni).

Wieki mijają, ale nasza mentalność się nie zmienia – chcemy się podobać. Współcześnie mamy do dyspozycji gamę skuteczniejszych niż kiedyś środków, więc warto z nich skorzystać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *