Kim jest inżynier budownictwa?

Inżynierem budownictwa można nazwać osobę, która planuje, kontroluje,a także projektuje różne obiekty budowlane. Dodatkowo potrafi opracować odpowiednią technologię budowy, kontrolować kolejnymi etapami budowy oraz dobrze kierować budową obiektów budowlanych. Bada oraz udoskonala konstrukcje całych budynków, ewentualnie jedynie ich fragmentów. W zależności od przeznaczenia budowli, inżynier może mieć do czynienia z budownictwem: ogólnym, przemysłowym, komunikacyjnym, sanitarnym, energetycznym, wiejskim, czy nawet sakralnym i wojennym.

Stanowiska pracy

Ludzie często mylą inżyniera z zawodem architekta. Ten drugi zajmuje się stroną wizualną obiektu, czyli opracowuje projekt budowy, by mogła ona w późniejszych etapach dobrze wyglądać. Po tym jak architekt zaprojektuje stronę zewnętrzną budowli, do pracy może przystąpić inżynier budownictwa.

Projektant konstrukcji budowlanych

Projektant, jak sama nazwa wskazuje musi zaprojektować odpowiednią konstrukcję budynku. To właśnie on odpowiada później za bezpieczeństwo ludzi, którzy są użytkownikami jego konstrukcji.

Kierownik budowy

Jego zadanie to planowanie cyklu budowy, ale w szczególności dobieranie odpowiednich pracowników na poszczególne stanowiska. Koordynuje on ich prace, by wykryć ewentualne błędy. Dodatkowo do jego obowiązków należy także kierowanie każdą pracą podczas budowy, prowadzenie dokumentacji oraz zawiadomieniu o skończonym projekcie.

Potrzebne sprzęty

Każdy inżynier musi znać się na potrzebnych sprzętach przy budowie budynków. Są to bardzo popularne profile aluminiowe,
kształtowniki aluminiowe: profile okrągłe (rury), a także
kątowniki nierównoramienne .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *