Ortodoncja - leczenie wad zgryzu

Nowoczesne rozwiązania ortodontyczne

Ortodoncja czyli leczenie wad zgryzu jest gałęzią stomatologii odpowiedzialną za leczenie między innymi wad zgryzu oraz nieprawidłowości występujących w obszarze szczękowo – twarzowym.

Wskazania do leczenia ortodontycznego mogą mieć dwa podłoża – estetyczne oraz lecznicze.

Rozwiązania stosowane w leczeniu wad zgryzu

Współczesna ortodoncja daje pacjentowi możliwość wyboru jednego z dwóch rodzajów aparatów ortodontycznych – ruchomych oraz stałych. Zastosowanie określonego rozwiązania w dużej mierze determinowane jest między innymi przez rodzaj schorzenia oraz wiek pacjenta.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Pierwszą grupę stanowią aparaty ruchome. Ich budowa umożliwia samodzielne ściąganie przez pacjenta. Konstrukcje aparatów ortodontycznych ruchomych oraz wskazania odnośnie czasu ich stosowania uzależnione są od wad zgryzu. Sukces w tym rodzaju leczenia ortodontycznego w dużej mierze zależy od tego, czy pacjent sumiennie stosuje się do zaleceń wydanych przez lekarza prowadzącego. Innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie aparatów ruchomych stanowią aparaty nakładkowe dla dorosłych, które dzięki przezroczystej strukturze są niewidoczne.

Aparaty ortodontyczne stałe

Drugi typ aparatów ortodontycznych stanowią aparaty stałe montowane przy pomocy specjalistycznego kleju na cały okres leczenia wad zgryzu. Urządzenia takie zbudowane są z trzech podstawowych elementów – łuku, ligatur oraz zamków. Wybór zastosowanych materiałów z reguły wiąże się z preferencjami i możliwościami finansowymi pacjenta. Ortodoncja to dziedzina medycyny, która stale się rozwija, oferując pacjentom nowoczesne metody w zakresie leczenia wad zgryzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *