Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym

Stan zapalny miazgi zębowej skutkuje często nieodwracalnymi uszkodzeniami w jej strukturze. Leczenie chorego zęba antybiotykami często nie przynosi rezultatu i wówczas pojawiają się dwa rozwiązania – ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe – bolesna konieczność?

Wielu pacjentów decyzję o rozpoczęciu leczenia kanałowego stara odłożyć się jak najdalej w czasie, z uwagi na strach przed bólem. Nowoczesne metody znieczulenia stosowane przez stomatologów niwelują obecnie niemal w stu procentach dolegliwości bólowe podczas zabiegu. Ponadto, zastosowanie najnowszych technologii w leczeniu kanałowym znacznie usprawnia sam zabieg oraz zwiększa precyzję pracy lekarza. Leczenie kanałowe to w dzisiejszych czasach zabieg praktycznie bezbolesny i przeprowadzany bardzo sprawnie.

Mikroskop w leczeniu endodontycznym

Kilka lat temu nastąpił przełom w leczeniu kanałowym. Specjalistyczne gabinety stomatologiczne zaczęły w procesie leczenia wykorzystywać mikroskop. Przy jego pomocy można uzyskać powiększenie obrazu do trzydziestu razy, co jest o tyle ważne, że lekarz często musi zaopatrywać kanały zębowe o średnicy nie większej niż kilka milimetrów. Dla pacjenta wykorzystanie mikroskopu podczas zabiegu nie powoduje dodatkowych niedogodności.

Jakie możliwości daje zastosowanie mikroskopu?

Praca pod mikroskopem znacznie ułatwia lekarzowi pracę w kanałach o nietypowej budowie. Miejsca, które jeszcze do niedawna były problematyczne i stanowiły ryzyko nawrotu procesu chorobowego, obecnie mogą być zabezpieczone w sposób prawidłowy. Mikroskop, dając precyzyjny obraz struktury zęba umożliwia między innymi dokładne usunięcie złamanych narzędzi, dokładną diagnostykę wierzchołka korzenia oraz poszerza możliwości mikrochirurgii endodontycznej.

Jedno przemyślenie nt. „Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *