Zabiegi chirurgii szczękowej

Niewłaściwa profilaktyka chorób jamy ustnej może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w obszarze zarówno samych zębów, jak i całej szczęki.

Lżejsze przypadki schorzeń mogą być zaopatrywane przez stomatologa w gabinecie dentystycznym jednak czasem zainterweniować musi chirurg szczękowy.

Czym zajmuje się chirurgia szczękowa?

Chirurgia szczękowa to jedna z dziedzin medycyny w zakres której wchodzi leczenie schorzeń dotykających twarzoczaszki.  Zakres działalności chirurgii szczękowej jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno proste zabiegi trwające kilkadziesiąt minut jak i poważniejsze operacje. Chirurg szczękowy może wykonywać między innymi takie zabiegi jak resekcja zębów, usuwanie torbieli szczękowych czy usuwanie zębów zatrzymanych.

Najczęstsze zabiegi chirurgii szczękowej

Do najczęstszych zabiegów jakie leżą w kompetencji chirurga szczękowego zalicza się między innymi usuwanie zębów zatrzymanych. Ten zabieg przeprowadzany jest zawsze w znieczuleniu. Zęby zatrzymane to takie, które z różnych przyczyn nie wyrosły z dziąsła. Problem ten dotyczy najczęściej zębów mądrości.

Chirurg szczękowy może również przeprowadzać plastykę tkanek miękkich. Jest to zazwyczaj wstęp do dalszego leczenie protetycznego, który ma na celu przygotowanie dziąseł do wszczepienia implantów.

Do poważniejszych operacji z zakresu chirurgi szczękowo – twarzowej należy również diagnostyka onkologiczna a także zabiegi przeprowadzane na zatokach szczękowych. Chirurgia szczękowa wymaga wyjątkowej precyzji z uwagi na trudną dostępność leczonych obszarów i ich niewielką powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *