Na czym polega leczenie protetyczne?

Zbyt późna diagnostyka chorób zębów i dziąseł skutkuje często koniecznością ekstrakcji zębów.

Dla dużej grupy pacjentów brak własnych zębów jest nie tylko wstydliwym problemem natury estetycznej ale również znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie zaburzając proces spożywania pokarmów. Na przeciw takim trudnościom wychodzi leczenie protetyczne.

Jaki zakres obejmuje protetyka?

Leczenie protetyczne polega na wstawieniu w puste przestrzenie zębowe sztucznych protez. Ze względu na obszar wykonywanej rekonstrukcji wyróżnić można protezy całkowite, potoczenie nazywane „sztuczną szczęką” oraz protezy częściowe obejmujące jedynie fragment uzębienia.  Dostępne na rynku protezy różnią się również sposobem mocowania – dostępne są rozwiązania stałe, mocowane przy pomocy implantów oraz protezy ruchome, które można wyciągać – na przykład w celu ich wyczyszczenia lub na noc.

Nowoczesne rozwiązania w protetyce

Leczenie protetyczne, jak każda dziedzina stomatologii, nieustannie się rozwija umożliwiając pacjentom wybór coraz bardziej efektywnych sposobów leczenia. Przełomem w protetyce było zastosowanie implantów umożliwiających montaż protez stałych dających pacjentowi pełen komfort użytkowania. Najważniejszą zaletą implantów jest ich naturalny wygląd niczym nie odbiegający od reszty zębów oraz wyjątkowa trwałość uzyskiwana dzięki zastosowaniu materiałów odpornych na uszkodzenia, do których należy na przykład tytan. Jedynym minusem rekonstrukcji uzębienia za pomocą implantów jest ich koszt. Implanty niestety nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *