Psychiatra – czym się różni od psychologa, jak wygląda wizyta?

Psychoterapeuta czy  psychiatra

Życie nie zawsze składa się z samych pozytywnych chwil, czasami dochodzi do jakiś trudnych lub wręcz tragicznych zdarzeń. Często jest tak, że ludzie borykają się z problemami jeszcze z czasów dzieciństwa. Jeżeli ktoś czuje, że nie może już sobie poradzić z tym ciężarem, to powinien udać się do specjalisty. Dobrym wyjściem może okazać się psychoterapeuta lub psychiatra.

Różnice między psychiatrą a psychologiem

Warto podkreślić, czym zajmuje się psychiatra i jak go odróżnić od psychologa, ponieważ ludzie często mają z tym problem i nie wiedzą, do którego gabinetu się udać. Otóż psychiatra ukończyć studia medyczne, a następnie specjalizację z psychiatrii. Posiada więc ogólną wiedzę lekarską. Warto również zauważyć, że w przeciwieństwie do psychologa psychiatra może zapisywać leki.

Od czego rozpoczyna się wizyta?

Ważne jest również to, żeby pacjent zauważył, że klinika psychiatrii nie różni się niczym od innych klinik. Wizyta rozpoczyna się od rozmowy, dzięki której specjalista może postawić diagnozę i proponuje odpowiedni sposób leczenia. Możliwe jest też to, że lekarz poprosi o wypełnienie kwestionariusza bądź wykonanie łatwego zadania graficznego. Jeżeli występują jakieś objawy fizyczne, to nastąpi klasyczne badanie lekarskie.

Stany depresyjne i lękowe

Dość istotną informacją jest to, że najczęstszymi objawami zaburzeń psychicznej są stany depresyjne i lękowe. Obie te przypadłości mogą znacznie wpłynąć na zaburzenie codziennej aktywności, ale też relacji z innymi ludźmi. Jednak warto wiedzieć, że dobry psychiatra bez problemu postawi trafną diagnozę i pacjent rozpocznie leczenie.

W Bydgoszczy na wizytę domową zaprasza Family-med.pl. Polecamy!

2 przemyślenia nt. „Psychiatra – czym się różni od psychologa, jak wygląda wizyta?

  1. Aktualni specjaliści posiadają bardzo dużą wiedzę o ludzkich zachowaniach i problemach. Sama korzystałam kiedyś z terapii, którą prowadził specjalnie dla mnie psycholog. Najpierw przeprowadził wywiad, a później dobrał metody leczenia, które przyniosły niesamowite efekty. Myślę, że warto od tego zacząć, a dopiero później szukać pomocy u psychiatry.

  2. Moim zdaniem lepiej zacząć od wizyty u psychologa, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Psycholog dziecięcy łatwiej rozpozna co może być przyczyną zaburzeń w zachowaniu i może dopasuje sposób leczenia. Testowałam na swoim maluchu i wiem, że jest to skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *