Jeden wosk – wiele korzyści

Wosk carnauba jest substancją naturalną, którą możemy otrzymać z liści brazylijskiej palmy copernicia cerifera rosnącej na północy tego kraju. W swoim środowisku naturalnym występuje w postaci niewielkich zielonoszarych łusek. Jest również najtwardszym z wosków występujących naturalnie w środowisku i charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia, bo topnieje dopiero w temperaturze ponad 80 stopni.

Wykorzystanie wosku carnauba

Zastosowań wosku jest wiele i w każdego rodzaju przemyśle możemy zauważyć jego przydatność. Najbardziej jednak upodobały go sobie koncerny kosmetyczne, które wykorzystują wosk carnauba do produkcji szerokiej gamy kosmetyków, takich jak pomadki, kremy, balsamy, masła, gdzie stosowany jest dla wyrównania konsystencji tych produktów, a także dzięki swoim właściwościom natłuszczającym, zmiękczającym oraz nawilżającym. Osoby, które wolą produkty pochodzenia roślinnego mogą skutecznie zastąpić ci właśnie woskiem carnauba, gdzie różnicą będzie ich ilość. Wosku carnauba wystarczy dodać do receptury o połowę mniej niż pszczelego. Ważnym jest również, aby przy stosowaniu go na skórę był on odpowiedniej jakości. Dla uzyskania najlepszych efektów wosk powinien zostać przefiltrowany lecz również nierafinowany.

Z drugiej strony wosk carnauba wykorzystywany jest również w przemyśle spożywczym. Świetnie nadaje się do nabłyszczania i powlekania innych produktów, również owoców, stosuje się go także przy ozdabianiu wyrobów cukierniczych.

Jeżeli chodzi o inne dziedziny, to wosk carnauba znajduje również zastosowanie w przypadku ochrony powierzchni drewnianych, przy utwardzaniu wosku pszczelego, polerowaniu karoserii samochodów oraz konserwacji dzieł sztuki. Gorszej jakości wosk wykorzystywany jest również w produkcji świec.

Tak ogromna liczba produktów zawierających w sobie wosk carnauba świadczy o jego zaletach. Warto więc dowiedzieć się, co zawierają artykuły, które stosujemy i upewnić się, czy są one najwyższej jakości, a także czy posiadają naturalne składniki, dzięki którym możemy prowadzić zdrowy i ekologiczny tryb życia.

 

Przeczytaj także: Pięć sposobów na wazelinę

http://publikersi.blogspot.com/2017/08/piec-sposobow-na-wazeline.html/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *