slubny prezent

Jaki prezent na ślub?

Częstym dylematem gości weselnych jest to jaki prezent wręczyć nowożeńcom. Chodzi zarówno o wartość prezentu, jak i o to, czy podarować prezent rzeczowy, czy może raczej gotówkę w kopercie. Warto podejmować te decyzje w oparciu o kilka kwestii.

Rozmach ślubu i wesela

Niewątpliwie, duże znaczenie dla tego, jak wartościowy powinien być prezent, ma to jak duże są ślub i wesele. Rzecz w tym, iż im większy rozmach ma dany ślub, tym więcej nowożeńcy musieli za niego zapłacić. Przeważnie są to duże kwoty, gdyż organizacja ślubów nie jest tania, szczególnie jeśli chce się zadbać o wszelkie szczegóły i zatrudnia się na przykład wedding plannera. Organizacja dobrej, wykwintnej zabawy na weselu jest natomiast równoznaczna niejako z nałożeniem na gości obowiązku wręczenia nieco bardziej wartościowych prezentów.

Rola gościa weselnego

Bez wątpienia, nie każdy gość weselny jest zobowiązany do wręczania tak samo drogiego prezentu. Rzecz w tym, że generalnie im bliższy jest on nowożeńcom, tym lepszy prezent ślubny wypada mu wręczyć. Stąd też, najbardziej wartościowe prezenty i najgrubsze koperty nowożeńcy dostają od świadków oraz od rodziców i rodzeństwa.

Jest to dosyć oczywiste, że nieco dalsi znajomi, którzy zostali zaproszeni na wesele nie będą wręczać aż tak wartościowych prezentów. Nowożeńcy nie powinni również tego od nich oczekiwać. Ślub i wesele organizowane są po to, aby można było wspólnie z najbliższymi świętować złożenie przysięgi małżeńskiej. To właśnie powinno być głównym celem ślubu i wesela, a nie chęć zebrania jak najwyższych datków.

Pieniądze czy prezenty?

Jeśli chodzi o rodzaj prezentów, zależy on od tego, czego życzą sobie państwo młodzi. Czasem nowożeńcy jasno ogłaszają, że wolą otrzymać gotówkę. Jeśli tak jest, sprawa wydaje się prosta. Jeśli jednak nowożeńcy nie określą się jasno w tej kwestii, decyzja należy do gościa weselnego. Generalnie, jeśli chce się wręczyć coś wartościowego, jak najbardziej można się zdecydować na kopertę. Jednakże, jeśli jest się jedynie znajomym, nie będącym najbliższym nowożeńców i wręcza się co najwyżej 200 – 300 złotych, zamiast gotówki lepiej wręczyć prezent rzeczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *