Schizofrenia: przyczyny, objawy, leczenie

Schizofrenia to choroba ludzi młodych. Najczęściej pierwszy epizod choroby ( i naprawdę rzadko ostatni, choć czasami tak się dzieje), dotyka osoby po 20 roku życia. Zaczynają swoją dorosłość, zmierzają się z pierwszymi trudnymi sytuacjami w życiu prywatnym, miłosnym czy zawodowym, a stres z tym związany niejako wpływa na pojawienie się epizodu choroby. Czasami początek jest łagodny – chory od zawsze był trochę dziwaczny, interpretował różne sytuacje i zdarzenia na swój sposób, stronił od ludzi, wycofywał się z kontaktów. Można powiedzieć, że wyczuwało się, że jest trochę inny. W innych przypadkach początek schizofrenii jest ostry – zaczyna się od omamów lub urojeń, a chory dnia na dzień zachowuje się coraz bardziej nieprzewidywanie.

Objawy schizofrenii

Schizofrenia to choroba psychiczna, która przeciętnemu człowiekowi kojarzy się ze słyszeniem głosów lub widzeniem rzeczy, które nie istnieją. Rzeczywiście tak zwane objawy wytwórcze są częste w schizofrenii. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że nie w każdym przypadku tak to wygląda, a te spektakularne i łatwe do zdiagnozowania objawy nie zawsze mają miejsce. Czasami jest po prostu tak, że chory coraz bardziej wycofuje się w swój wewnętrzny świat, stroni od ludzi, unika kontaktów, przestaje wychodzić z domu i wszędzie odczuwa zagrożenie i niebezpieczeństwo. Lęk, który towarzyszy im na co dzień powoduje, ze mogą być agresywni, ale nie należy sądzić, że każdy pacjent chorujący na schizofrenię jest niebezpieczny. To zbyt duże uproszczenie i niesprawiedliwa ocena.

Rozpad osobowości

Powoli, w związku z wycofywaniem się z kontaktów, utrata tak zwanej uczuciowości wyższej, zagłębianiem się w świat swoich przeżyć, następuje rozpad osobowości chorego. Nie wie on już jaki jest, jego zachowanie staje się coraz mniej przewidywalne, trudno mu nad sobą panować. Na szczęście tak dramatyczne przypadki nie są częste, ale literatura psychiatryczna często skupia się właśnie na nich.

Leczenie schizofrenii

Leczeniem schizofrenii bezwzględnie zajmuje się lekarz psychiatra. Tylko on poradzi sobie z postawieniem dobrej diagnozy oraz dobraniem leków, które w tym przypadku są niezbędne. Pacjent powinien przyjmować je regularnie, co niestety nie zawsze się udaje, gdyż wielu chorych sądzi, ze ktoś chce ich otruć za pomocą tabletek. Schizofrenia to podstępna choroba a leczenie schizofrenii jest trudne.

Wizyta psychiatry w domu

W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta psychiatry w domu. Wielu chorych stroni od lekarzy, opierają się przed wizytą, nie chcą współpracować ponieważ zwyczajnie nie uznają swojej choroby. Uświadomienie sobie, ze jest się chorym na schizofrenię, to już ogromny krok w leczeniu. Niestety nie każdy pacjent kiedykolwiek osiągnie taki etap.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *