Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka?

Problemy zdrowotne u małych dzieci to spory problem dla rodziców. Intuicyjnie muszą bowiem odczytywać to, co dziecku w danej chwili dolega jak również szukać sposobów, jak sobie z tymi dolegliwościami radzić. Częstym problemem jest katar u niemowląt, który nawet pomimo stosowania przepisanych przez lekarza leków zazwyczaj trwa określony czas. Jednak można pomóc maluszkowi i znacznie mu ulżyć, stosując znane sposoby.

Nieleczony katar u dziecka może się skończyć rozwinięciem choroby

W przewlekłym katarze może dojść do poważniejszej choroby jak zapalenie ucha lub zatok. Przyjacielem rodziców w walce z katarem może być pościel dziecięca. Najgorszym problemem z katarem u tak małego dziecka jest to, iż nie jest ono w stanie wydmuchać noska, zaś w ciągu nocy bardzo często zalegająca wydzielina uniemożliwia sen. Wiele preparatów, takich jak na przykład krople czy maści można rozprowadzić na pościeli, a ich opary pomagają odetkać nosek. Jednak warto pamiętać o tym, aby pościel dziecięca była często zmieniana, ponieważ zbyt intensywne opary mogą niemowlakowi przeszkadzać. Pościel dziecięca jest pod tym względem znacznie lepsza niż kocyki, ponieważ otula maluszka ze wszystkich stron.

Wrażliwy nosek i jego ochrona

Oczywiście w przypadku dokuczliwego kataru u niemowlaka powinno się odwiedzić lekarza, aby sprawdził czy nie jest on objawem poważniejszej choroby czy alergii. Jednakże nawet w przypadku lekkiego kataru rodzice powinni pamiętać o kilku zasadach. W czasie kataru śluzówka noska dziecka jest znacznie bardziej wrażliwa na kurz i pył, dlatego też należy często zmieniać pościel  wietrzyć pokój jak również zadbać, aby w pobliżu maluszka nie pojawiły się drażniące zapachy. dobrze jest także zapewnić dziecku swobodę ruchów oraz dostęp do powietrza, dlatego też elementy takie jak otulacz dla dziecka, zwłaszcza wykonany w formie kokonu lepiej na ten czas odłożyć na półkę. Nosek maluszka powinien być nawilżany, do tego celu wykorzystuje się wodę morską, którą bez problemu można kupić w aptece. Jeżeli rodzice zachowają zasady postępowania z maluszkiem w czasie kataru, wówczas na pewno jego przebieg będzie o wiele łagodniejszy dla dziecka.

Jedno przemyślenie nt. „Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *