Karp z pieczarkami

Często na różnego typu imprezy obsługa gastronomiczna przyjęć ma za zadanie przygotować karpia. Gatunek tej słodkowodnej ryby jest niezwykle popularny w naszej ojczyźnie i część świątecznej tradycji pielęgnowanej przez pokolenia.

Przygotować naprawdę wyborną rybę to sztuka. Smak powinien być delikatny, bardzo subtelny. Tylko najlepsze usługi cateringowe Pychota potrafią zapewnić wysokiej jakości przysmak tego typu. W tym poradniku pokażemy Wam, jak zrobić rybę, która sprosta wymaganiom nawet największego smakosza! Niezwykle kluczowym elementem będą tutaj pieczarki, które dodadzą rybie stonowanego, unikalnego smaku.

Co będzie składać się na wyroby garmażeryjne potrzebne nam do przyrządzenia karpia z pieczarkami?

Lista składników:

  1. Półtorej kilo karpia (już bez głowy i tkanki kostnej-ości)
  2. 100 gramów masła
  3. 40 gramów oleju
  4. 2-3 jajka
  5. Pół szklanki mąki
  6. 200-300 gramów pieczarek
  7. Wyciśnięty sok z jednej cytryny
  8. Przyprawy: sól, pieprz, słodka papryka.

Jak przygotować potrawę, z której chętnie korzystają popularne dziś usługi cateringowe?

Zaczynajmy przyrządzanie ryby!

Na początku kroimy karpia na 8-10 kawałków. Jeśli mamy ości, oczyszczamy rybę w miarę naszych możliwości dość dokładnie. Następnie podzielone części przyprawiamy solą, pieprzem i dodajemy sok z cytryny nacierając dokładnie każdy kawałek. Następnie odstawiamy rybę na bok i zajmujemy się pieczarkami. Dokładnie je oczyszczamy. Rozgrzewamy patelnię, dodając na nią masło (łyżkę).

Wrzucamy na patelnię pieczarki, przyprawiając je solą i pieprzem. Po podsmażeniu, zdejmujemy je z patelni. Teraz

osuszamy rybę. Każdy jej kawałek zanurzamy w rozmąconych jajkach, słodkiej papryce i mące pszennej. Wyżej przyprawione części wrzucamy na patelnię z rozgrzanym masłem i olejem. Następnie układamy rybę w naczyniu żaroodpornym. Dodajemy tam pieczarki i zapiekamy około piętnastu minut. Ostrożnie wyjmujemy naczynie z piekarnika, czekamy aż troszkę się ostudzi i wykładamy według inwencji twórczej na talerzach. Danie gotowe!

Karp z pieczarkami to flagowe danie wśród rybnych przepisów. Usługi cateringowe Pychota często podają wyżej opisaną potrawę na ślubach czy innych imprezach zorganizowanych. Jako tradycyjna, polska ryba z łagodną nutą doskonale przyprawionych grzybów, pozostaje zapamiętana przez gości jako niecodzienne i wyjątkowe doznanie kulinarne. Warto jest przygotować to danie, które pozwoli nam zaskoczyć naszych gości!

Jedno przemyślenie nt. „Karp z pieczarkami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *