Stres DDA – dorosłe dzieci alkoholików

Dorośli ludzie, którzy w swoim życiu doświadczyli alkoholizmu rodziców, nie mieli niestety możliwości wychowywać się w pełni zdrowym środowisku. Doświadczali szeregu trudnych sytuacji, które w mniejszym lub większym stopniu ukształtowały ich osobowość, sposób radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, a także sposoby regulowania własnych emocji. Każda osoba, która funkcjonowała w przeszłości w rodzinie alkoholowej, pełniła w niej również określoną funkcję. Cały ten bagaż w dorosłym życiu takiego człowieka może ujawnić się w postaci syndromu DDA.

Syndrom DDA – co to takiego?

Z pewnością wiele osób nieraz słyszało hasło syndrom DDA. Rozwinięcie skrótu DDA oznacza dorosłe dzieci alkoholików. Syndrom ten wyodrębniono na podstawie obserwacji funkcjonowania dorosłych ludzi, którzy jako dzieci wychowywali się w rodzinie alkoholowej. Zauważono u nich pewne charakterystyczne sposoby reagowania, przekonania dotyczące siebie samych oraz świata, które bardzo utrudniają im życie. Okazuje się zatem, że cień choroby alkoholowej rodziców, może dotykać dorosłych już ludzi przez naprawdę wiele lat, nawet wtedy, gdy teoretycznie funkcjonują już w bardzo przewidywalnym i bezpiecznym środowisku.

Syndrom DDA – charakterystyczne objawy

Dzieci, które dorastają w rodzinie alkoholowej, praktycznie cały czas muszą zmierzać się z nieprzewidywalnością, ogromem lęku, napięcia, a także wstydu za rodziców. Wszystko to kształtuje psychikę tych dzieci, które po latach, już jako dorośli ludzie, zmagają się z wieloma trudnymi sytuacjami. Ludzie z syndromem DDA bardzo często są niepewni siebie, czują się zagubieni we współczesnym świecie. Utrata bezpieczeństwa, czyli tego co znane i przewidywalne, to dla nich ogromny stres. Są zatem niezwykle kontrolujący wszystko i wszystkich. W swoich reakcjach bywają sztywni, trudno im zatem elastycznie reagować na pojawiające się w życiu nowe i nieznane zdarzenia. Poza tym bardzo często są osobami, którym brakuje wiary w siebie, dążącym i do perfekcji, wymagającymi od siebie bardzo dużo, karzącymi się za błędy i potknięcia. Gdzieś w środku czują się bardzo niepewni, jest w nich ogromnie dużo lęku.

Leczenie syndromu DDA – należy zacząć skuteczną psychoterapię

Ludzie z syndromem DDA na szczęście najczęściej aktywnie szukają pomocy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak funkcjonowanie w dzieciństwie w rodzinie alkoholowej, wpływa na jego obecne dorosłe życie. Z pewnością lekarz psychiatra, psychoterapeuta to osoba, z którą Dorosłe Dziecko Alkoholika powinno mieć jak najszybszy kontakt, aby niezwłocznie rozpocząć psychoterapię. Nauczenie się bardziej elastycznego reagowania w różnych życiowych sytuacjach, a także wzmocnienie samooceny, to ważne cele terapeutyczne. Syndrom DDA można leczyć.

Przeczytaj także:

Jak rozpoznać płodowy zespół alkoholowy (FAS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *