Skąd mam wiedzieć, że cierpię na FOBO?

FOBO to nowe FOMO. Rodzaje uzależnień związanych z korzystaniem z Internetu. Fear Of Being Offline i Fear Of Missing Out, czyli strach przed byciem offline i strach przed przegapieniem czegoś są rzeczywistymi problemami, z którymi borykają się osoby korzystające w znacznym stopniu z Internetu.

Skąd wiedzieć, że cierpisz na FOBO?

FOBO jest bardzo ciężko zdiagnozować. Strach przed byciem bez dostępu do sieci jest trudny do opisania. Gdzie kończy się normalne życie, a zaczyna zaburzenie behawioralne? Wystarczy

odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy brak dostępu do Internetu powoduje u Ciebie rozdrażnienie?
  • Czy korzystając z Internetu uciekasz od swoich problemów z realnej rzeczywistości?
  •  Czy zauważyłeś u siebie pogorszenie relacji z ludźmi spotykanymi na żywo?
  • Czy masz choroby charakterystyczne dla zbyt długiego przesiadywanie przed komputerem (np. otyłość, bóle głowy, zespół cieśni nadgarstka, problemy z kręgosłupem)?
  • Czy myśl o tym, że zostaniesz pozbawiony dostępu do sieci powoduje u ciebie lęk?
  • Czy zdarza ci się szybciej wrócić do domu żeby uniknąć rozładowania baterii?

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, to być może cierpisz na uzależnienie od Internetu.

To trudna diagnoza mówi nam Psychoterapeuta

Uzależnienia od Internetu są bardzo trudne do zdiagnozowania wyjaśnia psychoterapeuta Family-Med. Wiele osób pracuje zdalnie. Muszą korzystać z internetu po to by prowadzić swoją działalność. W ich przypadku trudno oddzielić pracę od uzależnienia. Sprawdzanie zamówień, maili i powiadomień wchodzi w krew każdego przedsiębiorcy. Jest niezbędne do prowadzenia prężnej firmy. Z tego powodu, osoby te zgłaszają się po pomoc na psychoterapię gdy problem jest już zaawansowany i walka z nim jest trudniejsza.

Sposoby walki z FOBO

Podstawową metodą leczenia strachu przed byciem poza siecią jest psychoterapia. Skuteczna psychoterapia prowadzona jest przez lekarza psychiatrę lub psychologa. Może ona odbywać się indywidualnie lub też w formie wsparcia grupowego. Wybór terapii powinien być uzależniony od samego chorego. Nie każdy potrafi odnaleźć się w grupie wsparcia. W celu wyleczenia z uzależnienia nie stosuje się środków farmakologicznych. W przypadku leczenia FOBO najważniejsze jest samozaparcie osoby, która boryka się z tym problemem. Jej nastawienie do problemu jest kluczowe dlatego, by odnaleźć rozwiązanie problemu. Warto też powiedzieć o nim swojej rodzinie i znajomym. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Jednym sposobów terapii jest poddawanie się sytuacjom, w której dostęp do telefonu, czy komputera jest utrudniony. Czas spędzony w odległości od sprzętu należy stopniowo wydłużać.

Przeczytaj także:

A czy Ty też masz FOMO?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *