Zespół nadpobudliwości psychoruchowej ADHD

Kilka procent dzieci, a także dorosłych na całym świecie cierpi na zaburzenie zwane ADHD. To zaburzenie emocjonalne powinno być leczone i skonsultowane z lekarzem psychiatrą, aby ułatwić życie osobie chorej oraz jego rodzinie.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej -ADHD

ADHD jest chorobą, która zazwyczaj rozwija się u dzieci do 7/8 roku życia. Jest to zespół hiperkinetyczny, który jest związany z zaburzeniami emocji oraz zachowania. Ta choroba czasami uniemożliwia normalne funkcjonowanie w grupie – dzieci z ADHD często są nadpobudliwe, podenerwowane, nie potrafią siedzieć bezczynnie, wciąż muszą coś robić. Niestety nie myślą o przykrych konsekwencjach swoim czynów, bardzo często są niegrzeczne i rozkojarzone. Najbardziej charakterystycznymi objawami tej nadpobudliwości są; agresja, zaburzenia mowy, impulsywność, rozkojarzenie, nadmierna wrażliwość, brak koncentracji, wahania nastroju.

W przypadku rozpoznania u dziecka tej choroby, bardzo ważne jest prawidłowe leczenie. Psychiatra dla dzieci pomaga dobrać odpowiednie lekarstwa, wskazana jest także psychoterapia. Warto także poświęcać dziecku dużo uwagi – ono tego bardzo potrzebuje.

WISC-R – Skala Inteligencji Wechslera dla Dzieci

WISC-R jest przeznaczone dla dzieci, w wieku zazwyczaj od 6 do 16 lat. Badanie skali inteligencji dziecka musi zostać przeprowadzone przez osobę przeszkoloną, która musi przestrzegać określonych zasad badania. Inteligencja u dziecka wyraża się za pomocą zachowań werbalnych i niewerbalnych. W przypadku badania skali inteligencji zazwyczaj stosuje się określone schematy, takie jak na przykład: uzupełnianie obrazków, porządkowanie obrazków, wyszukanie podobieństw, wzory z klocków, układanki, powtarzanie liczb, labirynty. Te aspekty pozwalają oszacować inteligencję dziecka, która jest zdolnością do rozumienia świata oraz radzenia sobie z życiem. Test zajmuje zazwyczaj kilkadziesiąt minut i jest wykonywany w trakcie jednego spotkania.

Jaka najlepsza terapia osób z ADHD?

ADHD jest pewną dysfunkcją wpływającą na życie danej osoby, ale także na jego środowisko i kontakty z najbliższymi mówi nam Psychiatra dziecięcy Family-Med. W przypadku tej choroby stosuje się zazwyczaj różne formy terapii; indywidualna, rodzinna, grupowa. Powinna ona zostać odpowiednio dopasowana do pacjenta, tak aby przyniosła ona korzyści i pomogła w walce z ADHD.

Ponadto, czasami stosuje się także farmakologię. Odpowiednio dobrane leki mogą wpływać na zachowanie osoby chorej, mogą pomóc radzić sobie z nadpobudliwością. Kolejną znaną metodą jest terapia behawioralna. Polega ona na motywowaniu do wyrobienia dobrych nawyków, oraz usuwania złych. Znane są także metody relaksacyjne, które mają za zadanie wspomóc w wyciszeniu pacjenta – to np. słuchanie muzyki, powolne czytanie, głębokie oddychanie.

Terapia osób chorych na ADHD jest niezwykle ważna i pomaga im wrócić do normalnego życia, wolnego od nadpobudliwości i rozkojarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *